אימון הוליסטי ועסקים

מאת: איציק רצימור

ארגונים גדולים וקטנים בעולם משקיעים מיליארדים בכל שנה בקבלת אימון (coaching). במאה ה-21 האימון הוא למעשה אחד התחומים המתפתחים והצומחים ביותר מבחינה כלכלית. הסיבות העיקריות לכך, הן היותו קצר מועד ומכוון מטרה.

אולם, מגבלותיו של האימון העיסקי הוא בכך שהוא מכוונן בעיקר למקומות של ביצוע ותפוקה. שיטת האימון בנוייה מאימון עפ"י חוליות המודל (כמו ערכים, ייעוד, חזון, מטרה, בניית אבני דרך) המכוונות להגשמה, ומאימון תהליכי, השם דגש על המתרחש ברמה הרגשית אצל המתאמן – בחינת האמונות שלו, הדימוי העצמי, הדפוסים שרכש וכו'.

באופן חד משמעי אומר, כי האימון העסקי ברובו, חלש מדי בכל הקשור בצד התהליכי. גם ארגונים רבים נוטים בטעות להתרכז בתפוקה ולא בצדדים הרגשיים. זו חשיבה לטווח קצר של ביצועים למרות שידוע לכולם כיום כי האינטיליגנציה הרגשית של האדם קובעת למעשה את איכות חייו, שביעות רצונו ואת מרבית הצלחותיו. שהרי האדם אינו חיה רובוטית-משימתית, אלא מכלול של מחשבות, אמונות, רגשות, תכונות וכישורים.

האימון ההוליסטי שם דגש רב על העבודה הפנימית של המתאמן (being) בטרם הוא עובר לשלב הביצוע וגם תוך כדי ביצוע המשימות. ליווי נכון ברמה הרגשית, עושה את ההבדל. אם אתן מטאפורה מעולם הדיאטות למשל – זה ההבדל בין דיאטה קצרת מועד שלאחריה האדם עולה חזרה במשקל לבין הפיכת התזונה הנכונה לדרך חיים. מה עדיף – טווח קצר או דרך חיים? התשובה בגוף השאלה ורק שינוי במערכת האמונות הפנימית תביא לשינוי חיצוני ארוך טווח.

 

מערכת האמונות שלנו

מהם הכוחות המניעים והמונעים הצלחה והגשמה בכל תחום בחיינו? אפשר לומר כי הכוחות המרכזיים המניעים והמונעים כאחד שייכים לאותו מקור – מערכת האמונות שלנו.

מערכת האמונות שלנו, הן ה"תסריטים" שעל פיהם אנו רואים את החיים. האמונות שלנו אינן רק בגדר מחשבה. התמכרנו אליהן ברמה הפיזיולוגית עד לרמת התא.

מערכת האמונות שלנו, משתרשת בארכיון הלא מודע שלנו. ברמה ההכרתית, מרביתנו אפילו לא יודעים מהן האמונות או את מקור היווצרן והדבר מחייב עבודת מודעות מעמיקה. כשיש אירוע כלשהו בחיינו, אנו פונים באופן לא מודע למערכת האמונות כדי שתתרגם לנו האם האירוע הזה הוא טוב או רע עבורנו. מערכת האמונות משמשת כתסריטים אפשריים לגבי החיים, זו אנרגיה מחשבתית נייחת, בוחנת ומסיקה מסקנות. בהמשך התסריט מועבר אל מערכת הדמיון ההופכת אותו ל"סרט" המראה לנו תרחישים אפשריים. כשאנו רואים את התמונה, האמונה בעצם מתעצמת. ה"סרטים" שאנו רואים מעוררים בנו רגשות (אנרגיה בתנועה המניעה לעשייה), והרגשות גורמים לנו להתנהג בהתאם ולהביא תוצאות בהתאם.

 

השפעת מערכת האמונות על ביצועים והחלטות בעולם העיסקי

ארגונים המחפשים עובדים שיעבדו מתוך שמחה ותשוקה, מעוניינים בעובדים עם תקשורת בינאישית גבוהה, מעוניינים בעובדים עם יכולויות ביצוע מרשימות וכו', חייבים לשים את הדגש על התהליכים הרגשיים. זיכרו, הישגים לטווח קצר המונעים מהנעה חיצונית מלאכותית כמו בונוס וסדנאות שירות ומכירה או לחילופין איום פיטורין, לא יחזיקו מעמד בטווח הארוך.

אתן מספר דוגמאות, על מנת להראות כיצד עובדים ומנהלים עלולים להתנהל תחת מעטה של אמונות בעייתיות שאינן מטופלות:

  1. בחור צעיר מתקבל לארגון א' בתפקיד של איש מכירות. מבחני הקבלה לעבודה מצביעים על בחור עם כושר ביטוי מולד ואינטיליגנציה גבוהה. לאיש המכירות מצפה מחר פגישה חשובה עם מנכ"ל ארגון ב' לצורך מכירת שירותים בהרבה כסף. איש המכירות, הוא אדם עם חרדת נטישה אשר נוצרה בילדותו כשבכל פעם שחזר מביה"ס עם ציון נמוך או עשה טעות, הוריו הפרפקציוניסטיים עיקמו את אפם, שידרו דחייה והביעו את אכזבתם ממנו. בתוכו הוצב "שוטר" שאוסר עליו להיכשל כדי לא לחוות כאב שוב.

תחושת הקריטיות לגבי המכירה הקיימת משפיעה על רגשותיו של המוכר. הוא חושש להיכשל וכתוצאה מכך לא ממש ישן הלילה. הוא כמובן, אינו זוכר היכן זה התחיל, אך רגשותיו מציפים אותו. הוא פוחד מדחייה מצד המנכ"ל של ארגון ב', הוא חושש לאכזב את הארגון שלו. במצב שנוצר, אין ספק כי יתקשה להביא את ה"הווייה" הנכונה למפגש המכירה וסיכוייו להיכשל גדולים כנבואה שתגשים את עצמה. לאורך זמן, לא יוכל להמשיך בעבודת המכירה כי היא גוזלת ממנו אנרגיות עצומות.

  1. בחורה בארגון עושה עבודה מצויינת והמנכ"ל חושב לקדם אותה. בתפקידה החדש שהוא התגשמות חלומותיה, תידרש לעמוד בכל שבוע מול חבר המנהלים ולהעביר מצגת. בילדותה, חיתה בבית שוביניסטי משהו, שבו ניתנה הבכורה לשני אחיה הגדולים. בכל פעם שפצתה פה מסביב לשולחן על מנת לחוות דעה בנושאים שברומו של עולם, נטו ההורים והאחים להתעלם ממנה ולא לייחס חשיבות לדעותיה. לעומת זאת, תמיד החמיאו לה על יופיה והופעתה. נוצרו אצלה משוואות פנימיות: יפה ושותקת= אהובה, עוצמתית ודעתנית=דחויה.

כיום, בבואה להציג מצגת, אינה מודעת למשוואות, אך חשה רגשות של פאניקה בעמידה מול חבר המנהלים. למעשה, בתוכה אלגוריתם האוסר עליה כל פעולה של חשיפת העוצמות והדעתנות שלה, כי בסופן של פעולות אלה מחכה לה כאב ודחייה.

  1. אסיים בתהליך של קבלת החלטה עסקית ע"י שני אנשים שהגיעו אלי לאימון חד-פעמי: האירוע – רמי ויוסי, שני בחורים צעירים, מוכשרים באותה מידה ובוגרי תואר שני במנהל עסקים מקבלים הצעה להשקיע 100 אלף שקלים בעסק. הם בוחנים את התכנית העיסקית ואכן מבינים שמדובר ברעיון מצויין היכול להפכם לעשירים תוך מספר מועט של חודשים. מה שמבדיל בין רמי ויוסי הוא עברם. רמי גדל בבית שבו העסק של אבא קרס. המשפחה נקלעה לחובות, נדדה ממקום למקום ואף נוצרו מתחים בין ההורים על רקע המצוקה הכלכלית. המסר שרמי קיבל "תראה מה קרה לאבא. עם כסף צריך להיזהר, עדיף לחפש עבודה יציבה ובטוחה". יוסי לעומת זאת, גדל בבית מלא בשפע. המודל שהוא ראה הוא של שפע מתמשך והמסר שהוא קיבל: "כן, החיים יכולים להעניק לנו הרבה".

רמי ויוסי פונים אוטומטית ובאופן לא מודע אל מערכת האמונות שלהם, כדי שיפרשו עבורם את האירוע להוציא 100 אלף ¤ לעסק חדש. מערכת האמונות של רמי, כמובן לא תאהב את הרעיון, והפרשנות שהיא תיתן: הוצאת הכסף = סכנה עבורך. מערכת הדמיון תפעל אצל רמי בהתאם, ותתחיל להראות לו תרחישים אפשריים: שיקים חוזרים, אין כסף לקנות במכולת וסרטי אימה נוספים. כאן יחלו לעלות במהרה הרגשות, ואלו יהיו רגשות לא נעימים של פחד, חרדה, בלבול. הרגשות כאנרגיה מניעה יובילו להתנהגות. רמי יבחר כתוצאה מתסריטי האימה והרגשות הלא נעימים לשמור את הכסף בכיסו, למרות שהוא מבין ברמה המחשבתית שהרעיון העיסקי הוא מצויין. אם הוא כן יבחר להשקיע, נראה אותו מנהל את העסק בצורה מכווצת ומפוחדת, לא יסמוך על האינטואיציה והיצירתיות הגלומה בו, וסופו של המהלך להסתיים בכישלון, כנבואה שמגשימה את עצמה. הכישלון יחזק ויקבע עוד יותר את האמונה השלילית של רמי.

יוסי לעומת זאת, פונה למערכת האמונות שלו, והיא מספרת לו שבהחלט אפשר להפוך 100 אלף למיליון. מערכת הדמיון מראה לו סרטים נפלאים- תוך מספר חודשים הוא חוגג בקאריביים עם חתיכות בביקיני או נוסע על אוטו חדש. רגשות חיוביים של התלהבות, סקרנות ומוטיבציה מציפים אותו ומניעים אותו לפעולה של השקעת הכסף ברעיון העיסקי המצוין. יוסי ינהל את העסק באמונה מלאה, בשאפתנות ובתחושת התרחבות והתוצאה- נבואה שמגשימה עצמה גם כאן, הצלחה והגברת השפע, המחזקת ביוסי את תפישת השפע הקיימת בו ממילא.

בדוגמה הנ"ל, שני אנשים עם אותם כישורים מנטליים והכשרה מקצועית, מגיעים לשתי תוצאות שונות לחלוטין.

לסיכום, האימון ההוליסטי מציע עבודה עמוקה בשלוש רמות בכל הקשור בקריירה ובעסקים:

  • עבודה מתוך תשוקה
  • איתור והחלשת אמונות מונעות.
  • ביצועים מיטביים.

רק הדרך הזו (כפי שהוסבר בפתיח) תביא לביצועים ארוכי טווח , לאיכות חיים בעבודה ולתקשורת בינאישית גבוהה!!